De meesters en juffen als rolmodel
Blog · 15-02-2021
Sociaal Leren
Sociaal leren, ook wel observationeel leren genoemd, is een sociale leertheorie, bedacht door de Canadese psycholoog Albert Bandura. Bij deze vorm van leren gaat het erom dat iemand, bewust of onbewust, nieuwe gedragingen wil leren en daarom het gedrag van rolmodellen observeert en imiteert. Door te kijken hoe anderen iets doen (observationeel leren) en te zien welke gevolgen die persoon daarvan ondervindt (observationele bekrachtiging). Bijvoorbeeld: Wij geven als docenten regelmatig een high five aan een apekop die een vaardigheid goed uitvoert (positieve bekrachtiging). Een andere apekop die dit ziet gebeuren, observeert de vaardigheid en ziet wat voor gevolg dat heeft, namelijk een high five van de meester. Dat wil hij ook! Dus gaat hij de vaardigheid imiteren of nadoen. Joe imiteert de klim & klauter vaardigheden en oefent thuis geconcentreerd de koprol. Een super mooi voorbeeld wat de invloed van de lessen op het leven van Joe hebben. In de les raakt Joe geïnspireerd, zodat hij daar thuis mee verder kan. Dat is ook één van de redenen dat wij elke les oefeningetjes voor thuis meegeven!Identificatie theorie
De tweede theorie komt uit de psychologie. Erik Erikson en zijn collega’s bestudeerden vooral de identificatie met het rolmodel: wanneer identificeert iemand zich met een rolmodel en hoe verloopt dit proces precies? De identificatietheorie stelt dat leerlingen vaak iemand met een prominente sociale positie als rolmodel nemen. In het voorbeeld van Joe: Joe ziet wekelijks gedragingen bij zijn juf (Kirsten) en zijn meester (ik, Bart), waarvan hij blijkbaar onder de indruk is en ook zo wil zijn. Dit zet een leerproces in gang om nieuwe gedragingen te ontwikkelen en meer op de juf of meester te gaan lijken.Wat kunnen we van deze theorie leren over de voorbeeldfunctie van de docent?
- De sociale rol van de docent is belangrijk. Wij doen er alles aan om persoonlijke aandacht aan de apekoppen in de lessen te geven. En met iedere apekop een goede en persoonlijke relatie op te bouwen.
- De inspirerende rol van de docent is belangrijk. Wij nemen de apekoppen mee in de belevingswereld van de kinderen en doen zelf alles voor. En daarnaast vertellen we ook persoonlijke verhalen. Hiermee proberen we de apekoppen te inspireren. En trouwens niet alleen de apekoppen, maar ook hun ouders 😉.












